Eilėse su Donatu Petrošiumi

Recenzijos autorius – Benediktas Vachninas

Redaktorius Vincentas Klipčius

Ketvirtos darbo dienos vakaras. Drėgnas ir medžius nuo žemės atplėšiantis kelias, kurio pabaigoje iškyla vaizdinys: „paryžietiškai‟ sustatytos sulankstomos kėdės, platūs odiniai foteliai, simetriškai išsidėstę ties apvaliu staliuku ir, svarbiausia, begalės knygų, užtikrinusių atitinkamą susitikimo su menininku, literatūros kritiku Donatu Petrošiumi atmosferą. Ne kartą viešai pripažintas kūrėjas klausytojams, pirmiausia, atsiskleidė kaip žmogus, kurio, atrodo, nepalietė nei viešas pripažinimas Lietuvos mastu, nei tapsmas suaugusiuoju, nei drastiškai pasikeitęs pasaulis.

41-ąjį gimtadienį tądien šventęs poetas atrodė šiek tiek sukaustytas „gausios‟ publikos (vis dėlto 10 klausytojų sukūrė tik dar jaukesnę atmosferą) į klausimus atsakinėjo neįprastai tyliu balsu. Dekonstruoti sakiniai priminė poeto asmeninius eilėraščius, o sulaikyti kvapą, keista, vertė ir nuolat kitęs kalbėjimo tempas. Buvo galima pastebėti ir eseisto nukreiptą nuo kalbinančiosios žvilgsnį, turbūt ieškojusį įkvėpimo knygų lentynose.

Filosofijos studentė, poezijos ir eseistikos žanro entuziastė Vaiva Birietaitė interviu pradžioje D. Petrošių atskleidė kaip futbolo gerbėją, netradiciškai pradėjusį sportininko „karjerą“ dėl galimybės išvysti dar neatrastas vietas. Eseistas trumpam visus nukėlė laiku atgal ir tapo keliautojas, atsisakęs daugumos pamėgtų kasdieninių bėdų: „visos bėdos kyla iš gero gyvenimo“; būdamas dvyliktokas, sugebėjo turbūt visiems laikams nusimesti apgaulingus kapitalistinės visuomenės pančius: „man vienodai švietė ir dabar šviečia“.

Didžioji dalis kultūrinės visuomenės yra susiformavusi požiūrį apie poezijos kūrybos procesą kaip į trumpai trunkantį, impulsyvų. Apie kūrybą paklaustas poetas prisipažino negalįs rašyti eilių „iš įkvėpimo‟ („daugiausiai dvi eilutės“) ir „apgaudinėti“ publikos . Taip pat D. Petrošiaus nuomone, šių dienų menininkai laikosi tendencijos kurti, atsižvelgiant tik į tai, kas populiaru esamuoju laiku, pamirštant vidinį balsą. Lietuvos daugkartinis literatūrinių premijų laureatas poeziją labiau laiko asmeniniu darbu: „Nors kiek įdirbio įdėk ir būsi Lietuvos poetas“, – beveik be ironijos mintimis dalinosi autorius. D. Petrošius taip pat pasakojo apie patekimą į literatūros pasaulį per T. Venclovos bibliografiją, saldų miegą, neatsiejamą nuo A. Mickūno, A. Šliogerio veikalų, dvejus metus praleistus filosofijos studijose, iš kurių: „jokios naudos“, – su šypsena pridūrė ir akimirkai susimąstė eseistas. Beje, kaip didžiausią savo priešą literatūros kritikas įvardino laiką, kuriame neretai veikiame „nežinia ką“, ir kurio vis daugiau praranda technologijų valdomas sociumas. Vis dėlto, naujovių poetas nesmerkia ir antrą kartą iš eilės atmetęs telefono skambutį, pabrėžė savo pasaulėvokos lankstumą – menininkas kaip išeitį pateikė saiką.

Susitikimo pabaigoje D. Petrošius papasakojo apie savo hobį stebėti tarpusavyje
besirungiančius dėl rezultato menininkus, kurie po to įgyja kompleksus kurti. Galiausiai prisiminęs jaunystėje patirtą vidinį žinojimą, kad svajonė atsidurti profesionalų literatūros virtuvėje galiausiai išsipildys, eseistas nuoširdžiai palinkėjo susirinkusiai jaunuomenei tiesiog išlaukti lemtingų gyvenimo posūkių.
Susitikimas baigėsi visišku paprastumu išsiskyrusio Lietuvos menininko eilėraščiais ir sužavėtą publiką palydėjusiu sakiniu: „Tikiuosi savo vakarą iššvaistėte naudingai“.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Pradėkite
%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close