Strindberg: „Pamišėlio išpažintis“

Knygos rekomendacijos autorius – Edgaras Bolšakovas

Pamišėlio dienoraštyje“ pasirodo, bet iki galo nėra eksplikuojama, būtina laiko pajauta, siekiant suprasti, kas yra gyvenimas, o kas nėra gyvenimas ir kokias galimas formas minimi supratimai ar nesupratimai gali užimti.

Mielas Augustai,

Visiškai atsitiktinai į mano rankas pateko tavo eklektiškų apmąstymų rinkinys – Pamišėlio gynimosi kalba (taip kūrinys vadinasi originaliai – En dåres försvarstal – red. past.). Geriau jau savo knygelę būtum pavadinęs Įstabiausio ir didžiausio šiame ir visuose galimuose pasauliuose Kvailio gynimosi kalba. Augustai, tavo mintys ir pasakojimai apie nepaprastą meilę, aplankiusią tavo likimą, apie kiekvieną vyrą ištinkančias keliaklupsčiavimo ir užkariavimo akimirkas, apie tave kiauriai perveriantį mylimosios (o tikrai šventa moteris nusipelno ir švento vardo) Marijos žvilgsnį, sutalpinantį savyje visą pasaulio šilumą ir ledą, apie aistrą, kuri nepažįsta proporcijos dėsnio – tylų ir menką rusenimą jau kitą akimirką pakeičiantis besilydančio šalmo karštis, – tavo pastangos suprasti logiką meilės, viršijančios visų kadaise gyvenusių filosofų bandymus apmąstyti pasaulio paslaptį, tavo skundai ir ašaros ir barstomi ant galvos pelenai dėl tavyje atsivėrusios bedugnės, kurią užpildyti gali tiktai Ji, tavo išpažintis apie nebevaldomą kūną, apie kairiąją ranką, norinčią glostyti Jos auksinius plaukus, ir suknežinti Jos kaukolę siekiančią dešiniąją, tavo knyga apie amžinai pasikartojančią meilę – visada tokią pačią, bet kiekvieną kartą skirtingą, – sužavės ir pakerės savo muzika daugelį. Išskyrus mane. Gailiuosi išleidęs pinigus tavo sapalionėms. Rašai, kad

„[m]an svarbiausia aiškiai sužinoti, kaip yra. Tuo tikslu nusprendžiau nuodugniai, kruopščiai ir moksliškai ištyrinėti savo gyvenimą. Tam ketinu panaudoti visus naujausius psichologijos mokslo laimėjimus, griebtis įtaigos, minčių spėjimo, psichinio kankinimo metodų; nevengsiu senų išbandytų gudrybių: įsilaužimų, vagiliavimo, laiškų gaudymo, melo ir parašų klastojimo; žodžiu sakant, noriu išgvildenti viską.“(A. Strindbergas Pamišėlio išpažintis, vertė E. Stravinskienė, 1992: p. 20, Vilnius: Vaga).

Tačiau pamiršai esminį kintamąjį absoliučios formulės paieškose – laiką. Kiekviena diena, kurią tu preciziškai stengies rekonstruoti savo atmintyje, kvepia pralaimėtos dienos lavonu. Tavo išsigelbėjimas ir prakeikimas – tavo Marija – yra stipresnė už tave, nes jos viduje alsuoja amžinybė. Šis amžinybės pojūtis žmoguje galimas tik dėl vienos priežasties – laisvės. Ji sugebėjo prisijaukinti laisvę: naktimis žvelgdama į mėnulį, ji mato laiko atspindį. Visas mano gyvenimas, veda to paties kelio link. Laplace’as yra pasakęs, kad galutinis krentančios monetos rezultatas – skaičiaus ir Vyčio kova – visada pasibaigs lygiosiomis. Bet jis klydo. Dvasia, įsikūnijanti Vytyje, visada bus stipresnė už vulgarią materiją. Klydo ir pitagorininkai, teigdami, kad 2 nurodo į daugį. Dvejetas ant dviejų eurų monetos nurodo tik į kitus dvejetus – du obuolius, dvi gandro plunksnas, du Pitagorus esančius vienu metu skirtingose vietose. Paskyręs didžiąją gyvenimo dalį savo tezės įrodymui, artėju prie užsibrėžto tikslo. Kai moneta sukasi ore šimtątūkstantąjį kartą, pradedu regėti dvasios sklaidą – iškeltas Vyčio kardas įgyja pagreitį ir nukerta saracėno nosį arba išduria drakonui akis. Tik dar šiek tiek, ir manyje užsikurs ta pati amžinybės ugnis, esanti tavo mylimajame prieše. Dvasia privalo laimėti prieš materiją. Vytis privalo įveikti dvejetą.

         Augustai, po tavo žodžių Aš jos nekenčiu, nes myliu, man belieka priminti tau vienintelį dalyką – meilėje skolų nėra.

         Tavo, E.B.

         P.S. Monetos Vytis įgauna vis daugiau gyvybingumo ženklų. Šalia švytuojančio kardo pradedu regėti savo galvą. Tai gali reikšti tik vieną – pergalę.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Create your website at WordPress.com
Pradėkite
%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close