Wilde: „Doriano Grėjaus portretas“

Knygos rekomendacijos autorė: Evelina Venckutė

„Kiekviename iš mūsų, Bezili, glūdi dangus ir pragaras!“ – sakė vienas iš kūrinio pagrindinių veikėjų per tris savaites parašytame vieninteliame Oscar‘o Wilde‘o romane „Doriano Grėjaus portretas“. Ši knyga ir fiksuoja, kad žmogus – savo stiprybių ir silpnybių įtampos laukas, jos kovoja viena su kita, nori laimėti, būti viršesnės, valdyti… Romane skelbiama: „Mes baudžiami už tai, kad atsižadam savęs. Kiekvienas geismas, kurį bandome užgniaužti, tebetūno mūsų mintyse ir nuodija mus.“ Tad kyla klausimas ar galime valdyti tai, kas atsiranda mumyse, ar verčiau tramdyti, o gal visgi reiktų susitaikyti?

Su kokiomis pasekmėmis susidursime jeigu tramdysime, su kokiomis  –  jei bandysime susitaikyti? Jei kyla noras būti amžinai jaunu, kaip kilo septyniolikmečiui gražuoliui Dorianui Grėjui, ir tai būtų įmanoma, ar reiktų tą įgyvendinti realybėje?

Išsakius norą, kad sentų ne jis, o dailininko Bezilio Holvardo nutapytas jo portretas, šis nerealistinis noras ėmė ir išsipildė protagonisto gyvenime. Ir gal tiesa, ką pradžioje pasakojo kiek kukliam bei nedrąsiam Dorianui Grėjui žavingasis lordas Henris: „Didžiausi pasaulio įvykiai vyksta žmogaus mintyse“. Norėtųsi sutikti su šia mintimi, nes kiek archetipinis, antgamtiškas, slaptai galbūt visiems būdingas noras būti jaunu pirmiausia gimė lyg jausmas, po to išsivystė į mintį, ir tik tuomet išniro į realybę. Vieta, kuri priverčia sustoti: negi mąstymas, vidinis pasaulis tokie galingi?

Taip pat norisi kvestionuoti grožį, jaunystę ir malonumus kaip galimą gyvenimo pagrindą. Su šia hedonistine pasaulėžiūra naivų septyniolikmetį supažindino savaip įdomus ir paslaptingas lordas Henris. Dorianą Grėjų sužavėjo ši idėja ir jis savo gyvenimą padabino vien malonumais. Romane garbinamas toks gyvenimas, bet vystantis veiksmui parodoma neišvengiama tokios pasaulėvokos griūtis.

Medicinoje sutinkamas toks terminas – „Doriano Grėjaus sindromas“. Tai akcentavimasis ties išore, išvaizda, kiek primenantis dismorfofobiją (psichinis sutrikimas, besireiškiantis įsitikinimu, jog kažkuri kūno dalis pakankamai nesubrendusi ar turinti trūkumų), dažnai vystosi dominuojant narcisizmui. Šalia sindromo gali atsirasti depresija ar polinkis į savižudybę. Visuomenėje, kurioje gyvename šiandien, šį sindromą priskirtumėme turbūt ne vienam, tad knyga jau vien dėl to – neginčijama klasika.

Jeigu kalbėtumėme apie visuomenės reakciją tuo metu, kada kūrinys buvo parašytas, tai šis pirmosios modernizmo srovės – simbolizmo – laikotarpiu dienos šviesą išvydęs romanas sukėlė tikrą audrą. Toks romanas nebuvo įprastas tuometinėje Anglijoje, kritikai smerkė romano amoralumą ir net buvo siekiamą kūrinį uždrausti. Buvo manoma, kad gal šis, dar vadinamas filosofiniu, romanas ir išgarsėjo, nes buvo šiurkštus, nes buvo kitoks XIX a. pabaigos Anglijoje.

Oscaras Wilde‘as – airių kilmės anglų rašytojas modernistas. Romanas „Doriano Grėjaus portretas“ – svarbiausias jo prozos tekstas suaugusiems.  Oscaras Wilde‘as gimė 1854 m. Dubline, studijavo klasikinę literatūrą Dublino Trejybės koledže, vėliau – Oksfordo universitete, Anglijoje. Susituokė su Constance Lloyd ir turėjo du sūnus, kuriuos labai mylėjo. Buvo užmezgęs romaną su 14 metų jaunesniu lordu Alfredu Douglas, vėliau buvo nuteistas už nepadorų elgesį. Šią patirtį apmąstė savo laiške-išpažintyje, rašytame kalėjimo vienutėje „De profundis“. Vienas žymiausių karalienės Viktorijos laikmečio dramaturgų buvo kritikuojamas dėl savo kūrybos ir gyvenimo stiliaus, bet dėl to ir kartu dėl to, kad savo vieninteliu romanu tapo naujos modernizmo srovės – estetizmo – kūrėju, yra išskirtinis ir prisimenamas iki šių dienų.

Romanas „Doriano Grėjaus portretas“ – nebejotinai ryškus, unikalus literatūros kūrinys, kalbantis apie grožį, jo prasmę, apie meną, malonumus ir nuodėmes. Kūrinys pilnas netikėtų siužeto posūkių, vyrauja įtraukiantys dialogai, rafinuotas žaidimas žodžiu, tad svarbus ir įdomus ne vien turiniu, bet ir raiška.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Create your website at WordPress.com
Pradėkite
%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close