Woolf: „Orlando“

Knygos rekomendacijos autorė: Akvilė Venckutė

„Moterimi ne gimstama – ja tampama“, – konstatavo filosofė Simone de Beauvoir savo pagrindiniame filosofiniame veikale „Antroji lytis“. Šį tapsmą, realizuotą lyties transformacija, kaip pagrindinę temą matome ir Virginia Woolf romane „Orlando“. Tai įmantri istorija apie lytiškumą, meilę ir kūniškumą – autobiografinė pačios rašytojos santykių su Vita Sackville-West interpretacija, literatūrinis žvilgsnis queer tema. Kaip pati V. Woolf savo dienoraštyje rašė: „Tai biografija, prasidedanti 1500 metais, besitęsianti iki šios dienos. Tik Vita, pasikeitusi iš vienos lyties į kitą.“

Lytiškumo klausimas atskleidžiamas Orlando tapatybės kompleksiškume. Nuo pat pirmojo žodžio „jis“ susidūriame su įkūnijimo (angl. embodiment) problema – iš ko mes suprantame, kad Orlandas yra vyras, patys nematydami jo biologinio kūno? Mums užtenka pasakotojo įvardinimo ir mes nekeliame daugiau abejonių? Anaiptol. Ironiška, bet kūriniui prasidėjus sakiniu „Jis – net negalėjo kilti abejonių dėl jo lyties <…>“, mes viso romano metu abejojome būtent dėl to.

Kūrinio ekranizacijose (tiek kine, tiek teatre) kūno klausimas labiau suaštrintas – Orlando vaidmenį nuo pat pradžių atlieka moteris. Ir nors fiziologiškai matome moterį, percepciškai priimame Orlandą kaip švelnių bruožų vyrą, net ne dėl vyriškumo fiziologijos kopijavimo, bet dėl neginčijamumo jo vaizdavime – visa sukurta aplinka jį priima kaip vyrą. Įdomi sąsaja ir su pasirinktu laikmečiu – veiksmas prasideda Elžbietos Anglijos laikais, kuomet spektakliuose tiek moters, tiek vyro vaidmenis atliko vien tik vyrai be jokios transvesticizmo konotacijos. Čia galime matyti sąsają su vėliau filosofės Judith Butler suformuluota lyties kaip socialinio konstrukto teorija, teigiančia, kad lytis yra ne tai, kas mes esame, bet ką atliekame (performatyvus veiksmas) – pagal tam tikrus modelius ir taisykles, o gal kaip tik joms priešindamiesi.

Anglų filologijos docentė Linara Bartkuvienė, analizavusi Virginia Woolf kūrybą, šį Orlando dvilypumą vertino per analitinės filosofijos pradininko Bertrand’o Russell‘o filosofiją: „Tačiau Orlandas nėra nei vyras, nei moteris; jis – ir vyras, ir moteris; jo mąstyme susitinka, pasitelkiant Russello sąvokas, „pojūčių pasaulis (angl. the world of sense) ir „mokslo pasaulis (angl. the world of science)“. Anot jos, Orlando mąstymas yra androgeniškas, dvilytis. Taip pasakojime persipina du seksistiškai lytims priskiriami priešingi poliai – grakštumas ir galia – jaunas ir turtingas didikas, nestokojantis moterų dėmesio, savo nuotykiais keliaujantis per skirtingus žemynus ir laiko erdves, tampa moterimi ir praranda savo privilegijas – susiduria su menkinančiais stereotipais, visuomenės primestos santuokos ir vaikų būtinybe bei turto paveldėjimo problemomis. Šis tapsmas žymi ir pokytį britų literatūroje – iki tol moters vaidmuo buvo labiau dekoracinis ir antraeilis, V. Woolf iškelia moterį į pirmą planą ir suteikia jai aiškų psichologinį charakterį.

Šiandien jau galime vertinti, kokį svarbų vaidmenį istoriškai siekdami savirealizacijos atliko translyčiai asmenys – jie pakeitė mūsų visų požiūrį į tai, kaip mes suvokiame lyčių vaidmenis. Taip ir šis V. Woolf kūrinys, vesdamas mus per skirtingus laikotarpius ir juose besikeičiantį moters statusą, ne tik atkreipia dėmesį į svarbą moteriai būti finansiškai nepriklausoma ir emancipuota, bet ir suteikė galimybę galvoti nelytiškai – ne priimti asmenį kaip seksualų objektą, bet pirmiausia kaip žmogų, visiškai nepriklausomai nuo jo lyties. Ir bent kiek priartėti prie socialinių ir ekonominių lyčių skirtumų nykimo.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Create your website at WordPress.com
Pradėkite
%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close