Autentiškas balsas Baltarusijoje

Teksto autorė: Agnė Zėringytė

Svetlana Aleksijevič (gim. 1948 m.) – baltarusių kilmės rašytoja ir žurnalistė. Jai pirmajai iš Baltarusijos rašytojų 2015 m. suteikta Nobelio literatūros premija. Šios autorės prozoje fragmentiškai nagrinėjami karo įvykiai iš skirtingų žmonių perspektyvų, taip pat, naudojant tokią pat fragmentiškumo techniką, aprašoma ir 1986 m. įvykusi Černobylio tragedija. Važinėdama po visą SSRS teritoriją, S. Aleksijevič surinko paprastų žmonių pasakojimus, jie davė pagrindą knygų atsiradimui. Šios autorės kūriniuose mažas žmogus, kuris kaip vienetas minioje yra nieko vertas, kuria „didžiąją“ istoriją su savo asmeninėmis tragedijomis, išgyvenimais, siaubais ir džiaugsmais, dingstančiais tų „didingų“ įvykių užkulisiuose. Rašytojos dokumentinis žanras kritikų buvo pramintas polifoniniu romanu.

S. Aleksijevič gimė baltarusio ir ukrainietės šeimoje, abiejų tėvų profesija – mokytojai. Autorė rašyti pradėjo jau mokykloje, vėliau savo pomėgio neišdavė ir 1967 – 1972 m. studijavo žurnalistiką Minsko universitete, po studijų dirbo reportere. S. Aleksijevič atrado savo stilistiką, apjungdama publicistiką ir grožinę literatūrą, susitelkdama į žmonių balsų chorą, kuris išgrynino sausus istorinius įvykius į konkretesnį ir žmogiškesnį vaizdą. Surinkusi liudijimus iš įvairių žmonių didžiulėje Sovietų Sąjungoje, anot rašytojos, knygą parašydavo per ketverius – septynerius metus, o tam prireikdavo pasikalbėti su 500 – 700 žmonių, tarp kurių būdavo net keletas kartų. Galiausiai, surinkusi pasakojimus, parašė „Utopijos balsų“ knygų ciklą, kurį sudaro „Karo veidas nemoteriškas“ (1985m.), „Paskutinieji liudytojai“ (1985m.), „Cinko berniukai“ (1989m.), „Černobylio malda“ (1997m.) ir „Laikas iš antrų rankų“ (2013 m.). 2019 m. HBO išleido penkių serijų serialą „Černobylis“ (rež. Johan Renck), susilaukusį didžiulio pasaulinio susidomėjimo ir įvertinimo; jį kuriant remtasi ir autorės knyga „Černobylio malda“.

Rašytojos kūryboje suteikiama unikali galimybė išgirsti moters balsą, kuris, istorinių įvykių sūkuryje, nuplukdomas kartu su srove ir interpretuojamas kaip „ne toks svarbus“. Su pirmąja knyga S. Aleksijevič aprašo moters padėtį fronte ir unikalius moteriškus išgyvenimus karo lauke, moters fenomeną priešakinėse linijose ir vyrų polinkį užmiršti savo bendražyges. Knygoje neteikiama svarba mūšių medaliams, heroizmas ir makabriškai išaukštinamas didvyriškumas lieka antrame plane. Kūriniu stengiamasi atskleisti vidinio pasaulio sukrėtimą ir dvasinį išgyvenimą bei drastišką dinamiką tarp gyvenimo karo kasdienybėje ir kasdienybėje po karo, kur kareiviški auliniai iškeičiami į aukštakulnius ir pasirodo spaudimas užguiti savo praeitį moteriškų stereotipų pertekusia dabartimi. Ir dabar, režimo veikiamose šalyse, moters balsas lieka neišgirstas, nes yra užgožiamas garsiai kalbančių uniformuotų vyrų.

Nors rašytoja daugiausiai rašė dokumentikos žanru, jos balsas yra išgirstas, adaptuojamas ir perkuriamas meno pasaulyje ir Lietuvoje. 2017 m. režisierius Eimantas Nekrošius pastatė spektaklį pavadinimu „Cinkas“, kuriame apjungė dvi autorės knygas – „Cinko berniukai“ ir „Černobylio malda“. 2018 m. į Lietuvą pasižiūrėti spektaklio atvyko ir S. Aleksijevič. Spektaklio pagrindinė veikėja – pati autorė, todėl, galima teigti, jog režisierius suvokė S. Aleksijevič teikiamą svarbą moters vaidmeniui ir jos neišgirstam balsui.

Šiuo metu, po pasaulinio pripažinimo ir išaugusios populiarumo bangos, pasirodžius serialui, S. Aleksijevič garsiai pasisako apie žemės, gamtos ryšį su žmogumi, kurį jis nepaliaujamai ardo ir naujos kartos mentaliteto pokytį šiuo itin jautriu klausimu. Taip pat autorė nelieka abejinga ir dabartiniams įvykiams jos tėvynėje Baltarusijoje. S. Aleksijevič kritikuoja režimą ir šalies lyderį, garsiai pasisako už laisvės idėją bei pagarbą žmogaus teisėms, kurios Baltarusijoje yra nepaisomos. Ir dabar rašytojai lieka svarbus žmonių balsas, siekiantis išsakyti savo istoriją ir savo poziciją bei noras rasti savąjį identitetą.

Greitu metu Lietuvoje bus galimybė pamatyti ir pačią autorę. Spalio mėnesį S. Aleksijevič planuoja atvykti į mūsų šalį ir susitikti su knygų mėgėjais ir jos kūrinių skaitytojais.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Create your website at WordPress.com
Pradėkite
%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close