Vienuolikta tezė apie Feuerbachą yra klaidinga

Knygos rekomendacijos autorius: Edgaras Bolšakovas.

Jeigu kada sodindama savo surikiuotame sodelyje pomidorų lysves, netyčia atkastumei laiko mašiną, pasiūlyčiau tau nukeliauti į netolimą praeitį, į netolimą šalį – Olandiją, jos pietuose. Tenai atsidūrus tu nustebsi, taip pat kaip ir besiklausantys paskaitos nustebo jaunuoliai. Joje tu pamatysi seną žydę, vizituojančią profesorę iš Vašingtono, kuri drabstydamasi purslais, drabstė purvu tavo tikrai skaitytą (gi baigei mokyklą Lietuvoje) Annos Frank dienoraštį. Tu išgirsi pagiežą, panieką, nuostabą ir galiausiai pasiūlymą visus minimo dienoraščio egzempliorius sudeginti. Tu dar labiau nustebsi išgirdusi iš manęs, kad jinai yra beveik teisi. Knygų deginti nereikia, nes, kaip sakė vienas Latvijos vokietis, nuo knygų deginimo iki žmonių deginimo tik vienas žingsnis. Tačiau profesorė bus teisi pykdama ant dienoraščio – ne dėl jo turinio, bet dėl tavo savijautos perskaičius knygą. Tu pakilsi nuo stalo laiminga – neįsivaizduojamo blogio apsuptyje jaunos moters vidinė pasaulio šviesa atsilaiko prieš antžmogišką aplinkos brutalumą. Bet Holokaustas nėra apie laimę. Holokaustas – tai įvykis, dalinantis ne tik Vakarų civilizacijos, bet viso pasaulio istoriją į prieš ir po to. Ir vis dėlto, tai yra autentiškas įvykio, kurio neturėjo būti, bet kuris įvyko, šaltinis. Jis yra aktualus kaip jaunos moters psichologinis portretas, kaip holokausto istorijos dokumentas, kaip žmogaus dienoraštis. Bet ne kaip Holokausto liudijimas. Dėl to, jeigu pasirinkai kažką užmiršti – tai Spielberg‘o Šindlerio sąrašas ar Benign‘io Gyvenimas yra gražus turėtų užimti pirmąsias vietas tavo sąraše. Į tavo klausimą, kas sugebėjo žingsniuoti peilio ašmenimis nenukrisdamas tai į Holokausto estetizavimą, tai į Holokausto patirties niveliavimą, atsakau tau – Primo Levi Jei tai žmogus.

Levi savo atsiminimų knygoje pateikia mums septyniolika trumpų eskizų, kuriuose vaizduoja sąmonę draskančią lagerio kasdienybę – nuo ištrėmimo į Monowitz‘o lagerį Aušvice, iki po metų įvykstančio išlaisvinimo – taško, kuriame autorius galutinai suvokia, kad senojo Primo nebėra. Į Holokausto teoretikų ginčus apie tai, kaip galimà Holokausto reprezentacija, Levi atsako vienu žodžiu – žmogus. Holokaustą sugalvojo, pastatė, vykdė, kankino, žudė žmogus. Holokaustą patyrė, kovojo, sugyvulėjo, orumą išlaikė, žuvo, gelbėjo Kitą, liudijo žmogus. Jei jautiesi nežinioje dėl pastaruoju metu vykstančiuose ginčuose susijusiuose su Lietuva, kuriame mėtomi ir atsiginami kaltinimai apie kaltę, pripažinimus, žinojimus, manipuliavimus, norėčiau tau pacituoti vieną ištrauką:

Visi jie manęs klauso, o aš jiems pasakoju, būtent tai: trijų natų švilpuko garsas, kietas gultas, mano kaimynas, kurį norėčiau pastumti, tačiau bijau pažadinti, nes jis stipresnis už mane. Miglotai pasakoju ir apie mūsų alkį, utėlių patikrinimą, apie Kapo, kuris man smogė į nosį, o paskui nusiuntė nusiprausti, nes bėgo kraujas. Jaučiu stiprų fizinį, neapsakomą malonumą, kad esu savo namuose, tarp draugiškų žmonių ir tiek daug turiu papasakoti, bet negaliu nepastebėti, kad mano klausytojai manęs visai neklauso. Ir netgi priešingai – jie visai abejingi, neaiškiai kalba tarpusavyje apie kitus dalykus, lyg manęs nė nebūtų. (P. Levi. 2003. Jei tai žmogus Vilnius: Rašytojų sąjungos leidykla, 72 p.)

Holokaustas nėra nei metafizinis blogis, prie kurio Dantės pragaras atrodo kaip pasivaikščiojimas su manimi po tavo žaliuojantį sodą, nei technologizuotų biurokratų zombinės vaizduotės vaisius. Levi liudijimai susišaukia su garsia, bet neteisingai suvokta Hannah Arendt ištara – suprasti, nereiškia atleisti. Dabartinėje antropoceno, transhumanizmo, galios dekonstrukcijos maršų fone, tai nėra nei akiplėšiška, nei naivu. Todėl tikiuosi, kad perskaičiusi Jei tai žmogus, užkasi laiko mašiną ir pradėsi keisti pasaulį nuo jo supratimo – atsirandančio dėl to, kad esi žmogus.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Create your website at WordPress.com
Pradėkite
%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close