De Beauvoir: „Visi žmonės mirtingi“

Knygos rekomendacijos autorė: Vaiva Vasiliauskaitė

Tai nėra retai pasitaikanti žmogiškoji fantazija: koks būtų gyvenimas, jeigu jo neribotų mirtis? Nors atrodytų, jog nepaliaujamas gyvenimas bent idėjų dimensijoje galėtų išpildyti ambicingiausias žmonijos svajas, literatūrinėje tradicijoje šansas gyvuoti pasaulyje be mirties dažniausiai atitenka nakties pasaulio būtybėms, prakeiktųjų ir nelaimingųjų demimondui, galų gale nieko taip negeidžiančiam kaip baigties, nuo kurios troško pabėgti.

Atversdama Simonos de Beauvoir „Visi žmonės mirtingi“ neturėjau iliuzijų, kad nemirtingumas įgytų optimistiškų atspalvių, todėl man buvo įdomu, kaip šio fantastiško prakeiksmo (pradžioje visuomet laikomo dovana) specifiką atskleis paprastai realistiniams siužetams pavaldi egzistencialistės plunksna – „Visi žmonės mirtingi” yra vienintelis de Beauvoir kūrinys, pralaužiantis realybės ribas. Norėjau priversti save taip įsijausti į pasakojimą, kad suprasčiau, ar rezignacija tikrai vienintelė amžino gyvenimo Žemėje išdava ir kaip regėtų pasaulį bei žmones tas, kuris pats nėra laikinas.

Į pasakojimą įveda jaunos, aistringos ir alkanu pavydu liepsnojančios aktorės ambicija: būti vienintele ir nepakartojama tiek ją supančių žmonių akyse, tiek teatro pasaulyje. Autorė sužaidžia skaitytojo patiklumu ir privertusi patikėti protagonistės istorija, perimti jos naivias kančias ir svajojimą, netrukus negailestingai suvirškina šį besiskleidžiantį pasakojimą „vienoje ir vienintelėje“ istorijoje, kurią merginai atskleidžia viešbutyje sutiktas tariamas beprotis, turįs, kaip pats tikina, nemirtingumo dovaną. Pasivadinęs Ramonu Foska jis jai papasakoja apie kelis šimtus metų nuo tada, kai sunkią valandą išdrįso panorėti niekada nenumirti. Netrukus tampa aišku, kad “Visi žmonės mirtingi” jau ne Reginos istorija. Bet ar tai Ramono Foskos istorija?

Įdomiausia jo pasakojime yra stebėti, kaip karštakraujis, gyvenimo geidęs ir su pasaulio kvailybe grūmęsis jaunas valdovas, įkūnytas veržlumas, baimė ir geismas, su kiekvienu nugyventu amžiumi pamažu abstraktėja – tarsi svogūno sluoksnius nusimesdamas savus troškimus, tikslus, nuostabą, vis aiškiau ir aiškiau įžvelgdamas žmogiškųjų paskatų, kovų ir ieškojimų dėsningumą, tam tikrą pasikartojantį ciklą, taigi – beprasmybę, iš žmogaus su vardu ir istorija jis pamažu virsta slegiančia, mirtina sistema, racionalumu be krislelio gyvybės. Atkusdamas tik tuomet, kai jo pirminę žmogišką širdį paliečia kažkieno kito svajonės ir siekiai, jis prisiklijuoja prie tokių žmonių ir parazitiškai maitinasi jų tikra, o ne vien fizinio tvarumo gyvybe, kol laikas juos iš jo atima. Tačiau su kiekvienu amžiumi jo širdžiai darosi vis sunkiau atsibusti.

Lietuviška knygos anotacija klaidinga – „Visi žmonės mirtingi“ nėra knyga apie meilę. Ir aš net pasaka jos nevadinčiau. Tai metafora apie ideologinį protą – kas atsitinka, kai pasaulis atsiejamas nuo jausmo, nuo nežinios, paslapties, nuo subjekto ir virsta visais atsakymais žongliruojančia sistema, gyvybę abstrahuojančia iki statomosios medžiagos. Taip pat tai – socialinė kritika, istorija apie žmogaus kvailybę, naivumą ir egoizmą, jo amžiną valdžios ir kontrolės alkį, jo užsispyrimą kartoti klaidas, mirties, o kartu ir gyvenimo, baimę. Knyga išleista 1946-aisiais. Galbūt tai ką paaiškina?

Sakyčiau, kad ši knyga man uždavė daugiau klausimų, negu atsakė į juos. Tačiau patyrus tą nykų šleikštulį, kurį kėlė laipsniškas nemirtingojo Ramono Foskos abstraktėjimas – galų gale tapo visiškai neįmanoma su juo susitapatinti – aš pajutau savyje proporcingai augant tarsi palengvėjimą dėl mirtingumo. „Visi žmonės mirtingi“ per kontrastą leidžia pajusti, kad būtent toji riba, kuri yra mirtis, duoda prielaidą unikalios savasties egzistencijai, jos ryškumui ir reikšmei. Įdomu, bet visiškai priešingą atsaką Foskos istorija išprovokuoja Reginai.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Create your website at WordPress.com
Pradėkite
%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close