H. P. Lovecraft gyvenimo ir kūrybos kontroversija

Teksto autorė – Agnė Zėringytė

Howardas Phillipsas Lovecraftas (1890 – 1937), amerikiečių siaubo fantastikos rašytojas, su kuriuo lietuviškajam skaitytojui dar ne itin teko proga susipažinti, nors galima drąsiai teigti, kad šis rašytojas užsitarnavo vietą tarp kitų siaubo žanro gigantų kaip E. A. Poe ir S. Kingo. Vis dėlto, nors ir H. P. Lovecrafto kūryba laikoma išskirtine ir unikalia su smulkmeniškai, net patosiškai sukurptu pasauliu, tačiau šiuolaikiniame kontekste autorius vertinamas itin kritiškai ir kontroversiškai dėl savo pažiūrų.

H. P. Lovecraftas gimė Providense, Rodo saloje, Naujojoje Anglijoje, valstijoje, kurioje dažniausiai ir vystosi pagrindinis veiksmas, aprašomas klimatas ir gyvenimas autoriaus kūryboje. Rašytojas buvo vienintelis Winfieldo Scotto Lovecrafto ir Sarah Susan Phillips Lovecraft vaikas. Šeimos likimą galima laikyti tragišku, nes tėvas mirė psichiatrinėje ligoninėje dar 1898 metais, panašus likimas ištiko ir rašytojo motiną – 1919 metais buvo paguldyta į tą pačią psichiatrinę ligoninę kaip ir tėvas, o po dviejų metų mirė. H. P. Lovecraftas augo su savo mama, kuri buvo pernelyg rūpestinga, tetomis, seneliu. Rašytojas nuo pat vaikystės pasižymėjo dideliais gabumais: trejų išmoko skaityti, vėliau domėjosi Antikos mitais, istorija, astronomija, septynerių parašė pirmą eiliuotą tekstą. Vis dėlto, įgyvendinti svajonės – tapti astronomu, jam taip ir nepavyko. Per visą savo gyvenimą H. P. Lovecraftas rašė straipsnius, šiek tiek buvo publikuotas bulvariniuose žurnaluose (tai buvo fantastiką ir siaubo istorijas spausdinantys leidiniai), dirbo redaktoriumi. Rašytojas gyvenimą baigė niekam nežinomas, neišleidęs nė vienos knygos, išsiskyręs, neturtingas ir gyvendamas su dviem savo tetomis. Jau po autoriaus mirties, kiti siaubo rašytojai A. Derlethas ir D. Wandrei išleido H. P. Lovecrafto kūrybą knygos formatu, o su laiku šio autoriaus vardas vis labiau garsėjo ir šiuo metu jis laikomas vienu iš siaubo žanro gigantų.

H. P. Lovecrafto kūrinius galima priskirti keistajai, siaubo, kosminės-fantastikos žanrams. Šio autoriaus rašymo stilius pasižymi didele pompastika, nukrypstant į sudėtingus ir smulkmeniškus aplinkos, situacijos ir veikėjų aprašymus. Grėsmė apsakymuose ir apysakose kyla pamažu, pasakojimo kortos atskleidžiamos pabaigoje, nors pradžioje dažniausiai užsimenama apie praeities įvykius, giliai paveikusius pasakotojo pasąmonę ir protą. H. P. Lovecraftas išplėtoja milžinišką pabaisų genealogijos tinklą, pasakojimas persipina su kitais, paaiškindamas vieną ar kitą pabaisų – nežinomų būtybių atsiradimo istoriją. Rašytojas žaidžia su savo skaitytojo vaizduote, monstrus realizuodamas apjungiant įvairias žmogui nežinomas ir sunkiai suvokiamas materijas, kryžminant augalų bei gyvūnų biologines savybes. Pasakojimuose kvestionuojamas laiko ir erdvės suvokimas – erdvės praplečiamos už visatos ribų, tiek ant žemės paviršiaus, tiek povandeniniame Okeanijos pasaulyje dygsta prarastų rasių miestai. H. P. Lovecrafto kūriniuose pasakotojai – intelektualūs mokslininkai, vyrauja menininko, susidėjusio su blogio jėga, tematika, naudojama daug kitų garsių pavardžių, minimi meno atstovai (kaip H. Fuselli ar G. Dove), mokslininkai, poetai ir kiti siaubo rašytojai, skaitytojas įvedamas į istorinį ir mokslinį kontekstą. Kiekviename pasakojime keliama ir realizuojama nihilistiška idėja, kvestionuojant žmogaus egzistencijos,  meilės ir neapykantos bei kitų žmogiškų jausmų egzistavimo prasmę kosminio susidūrimo akivaizdoje.

Vis dėlto, šį rašytoją lydi kontroversijos ir dėl pastarojo kūrinių kyla vis didesnė diskusija, kaip reikėtų šį autorių priimti, nes pats H. P. Lovecraftas pasižymėjo rasistinėmis pažiūromis, net antisemitizmu. A. Hitleriui vis labiau įsitvirtinant ir kylant Vokietijoje, rašytojas neslėpė pritariantis būsimo diktatoriaus idėjoms. Rasistinės pažiūros atsiskleidžia ir autoriaus kūryboje, pavyzdžiui apsakyme Kthulhu šauksmas esminiai veikėjai (pasakotojo dėdę ir išsigelbėjusį iš laivo katastrofos Gustavas Johansenas) yra abu nužudomi neaiškių, kitos rasės jūreivių, kitų tautų kultūrinės apeigos vaizduojamos kaip itin egzotiškos ir turinčios sąsajų su tamsesnėmis jėgomis, o iš sektantų apeigų paimtieji apibūdinami, kaip neišprusę, psichiškai nestabilūs kitos rasės imigrantai:

Po įtempto ir varginančio žygio apklausiami būstinėje, visi kaliniai pasirodė esą tos pačios itin žemos, maišytakraujės, psichiškai nenormalios rūšies. Dauguma buvo jūreiviai, o žiupsnis negrų ir mulatų, kurių didžiąją dalį sudarė atvykėliai iš Vakarų Indijos ir portugalai iš Žaliojo Kyšulio Bravos salos, suteikė šiam įvairiarūšiam kultui vuduizmo atspalvių. <…> Kad ir kokie degradavę ir neišprusę, tie padarai stulbinamai nuosekliai laikėsi savo pasibjaurėtino tikėjimo.

1975 metais įkurti World Fantasy Award yra kasmetiniai literatūros premijos apdovanojimai, teikiami už geriausius fantastinius kūrinius. Iki 2015 metų kaip trofėjus buvo naudojamas H. P. Lovecrafto biustas, tačiau 2010-aisiais kilo diskusija apdovanojimą laimėjus juodaodei Nnedi Okorafor. Iškeltas klausimas, ar nėra amoralu teikti rasisto biustą? Po aršių ginčų 2015 metais apdovanojimo statulėlė buvo pakeista.

H. P. Lovecraftas padarė neįtikėtinai didelę įtaką pop kultūrai, visam fantastikos pasauliui, sunkiajam metalui, dailei, komiksams bei kitiems rašytojams su kuriais autorius aktyviai susirašinėjo ir iš kurių susidarė vadinamasis „Lovecrafto ratas“. Jie drąsiai ėmė ir naudojo H. P. Lovecrafto kūrybos motyvus ir monstrus savo pačių kūriniuose. Šis rašytojas sukūrė gilų pasąmoninį pasaulį, kuriame žmogiškajam pradui tenka susidurti su kažkuo unikaliu, grėsmingu ir sunkiai suvokiamu. Skaitytojo vaizduotei iškeliamas tam tikras iššūkis, nes kartais sunku apčiuopti ir suvokti aprašomas būtybes. Iki šiol nerimsta kalbos dėl šio autoriaus skandalingų, neadekvačių ir netolerantiškų pasisakymų, kvestionuotinų pažiūrų, tačiau našta ir klausimas: atskirti autorių nuo jo kūrybos ar ne, krinta ant skaitytojų pečių.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Create your website at WordPress.com
Pradėkite
%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close