Piloto de Saint-Exupéry mirtis

Teksto autorius – Nikolajus Elkana Eimutis

Apie prancūzų rašytoją Antoine’ą de Saint-Exupéry ar bent jo alegorinę pasaką „Mažasis princas“ greičiausiai teko girdėti visiems literatūrai neabejingiems žmonėms. Dar XX a. šis kūrinys buvo itin mėgstamas, o šiandien – laikomas vienu iš trijų populiariausių visų laikų prancūziškų kūrinių, išverstas į net 300 kalbų. Tačiau pats autorius nebuvo vien rašytojas: pradėjęs karjerą kariuomenėje tapo pilotu. Dar prieš Antrąjį pasaulinį karą būdamas jaunuoliu de Saint-Exupéry sėkmingai skraidino pašto siuntas.

Knygoje „Žemė žmonių planeta“ kūrėjas nagrinėjo aviacijos temą ir svarbą savo gyvenimui bei pasakojo apie vieną įsimintiniausių įvykių, kai bandydami sumušti greičio rekordą ir laimėti lenktynes kartu su savo kolega mechaniku-navigatoriumi André Prévot po 19 valandų ir 44 minučių ore 1935 m. gruodžio 30 d. nukrito į Sacharos dykumą. Turėdami skysčių tik vienai parai vyrai jau kitą dieną ėmė matyti miražus, patirti garsines haliucinacijas. Tąsyk de Saint-Exupéry išsigelbėjo tik atsitiktinumo dėka – po keturių dienų juos netikėtai rado pro šalį keliavęs beduinas.

Prasidėjus Antrajam pasauliniam karui rašytojas ėmė vykdyti žvalgybines misijas. 1944 m. liepos 31 d. išskridęs pilotas dingo. Tokios prapultys buvo pakankamai dažnas reiškinys – dažniausiai žvalgyti skrisdavo tik po vieną lėktuvą, tad nenumatytų aplinkybių atveju apie lakūno likimą būdavo galima tik spėlioti. Tačiau rašytojo kūrybai susilaukiant vis didesnio populiarumo pagreitį įgavo ir spekuliacijos apie tai, kas jam nutiko: nuo idėjų apie savižudybę (žinia, de Saint-Exupéry tuomet išgyveno gana melancholišką periodą) iki karinių ar mistinių aiškinimų. Ir tik 2008 metais „La Provence” žurnalistas, tyręs rašytojo mirtį, pateikė kiek solidesnę versiją. Vokiečių vokalisto Ivano Rebroffo brolis Horstas Rippertas tarnavo kariuomenėje ir, anot jo paties, tuo metu ir toje vietoje, kur vėliau buvo rastos detalės, tikėtina, priklausiusios de Saint-Exupéry transporto priemonei, štabui atraportavo, jog nukovė lėktuvą. Tiesa, visuomenė šią „išpažintį“ pasitiko kiek skeptiškai – Horstas Rippertas buvo ilgametis rašytojo gerbėjas, be to – net 64 metus apie šios oro dvikovos faktą niekam neužsiminė. Tačiau lig šiol tai yra turbūt labiausiai tikėtina šio garsaus prancūzų kūrėjo mirties versija.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Create your website at WordPress.com
Pradėkite
%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close