Ivanauskaitė: „Placebas“

Knygos rekomendacijos autorė – Dovilė Lapinskaitė

Klaidžiojame televizijos, žiniasklaidos, socialinių medijų sukurtame ženklų pasaulyje, visas pasaulis mums yra didelis informacijos srautas. Tik gaila, kad šis srautas dažnai būdamas toks panašus į tikrovę, atstoja mums gyvenimą. Kaip rašė prancūzų kultūrologas, filosofas, politikos komentatorius J. Baudrillard – „Mes esame visatoje, kurioje vis daugiau informacijos ir vis mažiau prasmės“. Mes susitelkiame į realybę, kuri nuolat slysta mums iš rankų. Baudrillard nagrinėjamos simuliakrų ir simuliacijos sąvokos iškilo vos pagalvojus, kaip reiktų apibūdinti Jurgos Ivanauskaitės romaną „Placebas“. Baudrillard simuliakrus išskyrė kaip atvaizdo stadiją, kai atvaizdas tik vaidina, kad yra regimybė ir taip slepia realybės nebuvimą. Taip pat jis teigia, kad „Mes gyvename visatoje, keistai panašioje į originalą – dalykus čia dubliuoja jų pačių scenarijus“. Dabartinėje, postmodernioje visuomenėje, simuliacija yra pavojinga, nes nebeskiriame kur realus gyvenimas, o kur fikcija.

Į romaną „Placebas“ pasineri kaip į sapną, sapnuoji, tačiau nesuvoki, ar nardai fikcijose, ar stebi placebo efektą iš šono, o gal tesi kažkieno sapne ir leidiesi tampomas už virvučių? Sunku paaiškinti efektą, kurį sukelia romanas, nes apie kūrinius, garbinančius meilę, viltį ir tikėjimą liaupses rašyti žymiai lengviau (romane šie žodžiai neturi svorio). Veikėjai, tokie realūs, gyvena manydami, kad valdo savo būtį, tačiau iš tiesų tėra marionetės, valdomos ir stebimi galingos Placebo organizacijos. Romane tarsi voratinklyje susipina atskiros veikėjų – žurnalistės, mirusios būrėjos dvasios ir jos katės, angelų eksperto, ekranų žvaigždės ir viską reguliuojančio Nieko, kuris atlieka lėlininko vaidmenį šiame placebo teatre, gijos. Visi, išskyrus lėlininką, vienaip ar kitaip, patys nesuprasdami kovoja su placebu, tačiau kova tėra manipuliacija, nes kiekvienas veikėjas tampa savotiška placebo metafora.

Placebo organizacija atsikrato intelektualo ir augina buką, paviršutinišką, nuo vartojimo, pirkimo ir dėmesio priklausomą individą – „Kuo valstybėje daugiau apmulkintųjų, tuo geriau!“. Net žodį individą reiktų pakeisti į „varganą žmogelį“, nes individualiai ir savarankiškai mąstantys yra pasmerkti. Žmonių gyvenimus bandoma pakeisti kita realybe – žiniasklaida (kuo daugiau puošnių įžymybių, skandalų ir „pletkų“), reklama (vartoti, vartoti, vartoti), romantiniais filmais (jokios vienatvės – tegul klesti seksas). Didžiausi simuliacijos įrankiai – žiniasklaida ir reklama, kurių ženklus vargšas žmogelis turi pats iššifruoti, kurių realybe negali manipuliuoti, tačiau jie puikiai slepia ideologijas ir idėjas už kitų idėjų, sluoksniuodami fikcijas ir veikdami sąmonę. Globaliam Placebo pasauliui nereikia dievų ir tikėjimo, meilė jam taip pat nebereikalinga, jei ir reikia, meilės sąvoka tiesiog manipuliuojama norint daugiau parduoti, tarp moterų ir vyrų skatinama nuolatinė kovos būsena. Šalin gelmę, o maištininkai tegul keliauja į pragarą. 

Romanas verčia susimąstyti ar neegzistuojame savo susikurtoje tikrovėje, kuri iš esmės jau praradusi savo principą, kas apskritai yra toji tikrovė ir kokiame placebe gyvename. Gal niekas neskaito mūsų minčių, nesiunčia meilužių, kad nesiknistumėme ten, kur nereikia, užverbuoti netikros meilės, gal niekas nenuodija narkotikais skaitomų straipsnių, tačiau vis tiek kyla klausimas, nuo ko esame priklausomi? Nuo pasaulio, kuris lieka platoniškąja šešėlių erdve, ola, kurioje žaisdami tikrųjų daiktų atspindžiai mums sukuria gyvenimą kaip ištisą simuliakrą, kuris eina pirma paties gyvenimo?

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Pradėkite
%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close