Bulgakovas: „Šuns širdis“

Teksto autorė – Vaiva Vasiliauskaitė

Ū-ū-ū-ū-ū-ū-hū-hū-hūhū-ūū! – tokiu iškalbingu skundu savo istoriją pradeda Šarikas. Ir Šarikas, leiskite pasakyti, turi kuo skųstis: visų nekenčiamas, spardomas, nušiušęs virėjo apiplikintas šuo, kurio alkano pilvo didžiausia svajonė – pavirškinti arklienos dešros, trumpai ir vaizdžiai papasakos, ką reiškia gyventi pačioje žemiausioje socialinėje klasėje sovietų Rusijoje stebint parduotuvių vitrinas ir atliekų konteinerius.

Nuo tos akimirkos, kai apsakymas pasitinka mus sunkiausią Šariko gyvenimo valandą, šuniški reikalai pasikeičia net dvejomis (!) metamorfozėmis. Viena neįmanomesnė už kitą, pradedant stebuklingu lyg Pelenės šuoliu socialiniu sluoksniu aukštyn, baigiant dar didesniais pokyčiais kūne ir sieloje… Tą dieną, kai buvo suviliotas dešrigaliu, Šarikas neturėjo žalio supratimo, į ką įsivėlė. Nenujautė nei daktaras Preobraženskis ir jo asistentas, visada drąsūs trinti galimybių ribas mokslo žmonės, su Šariku padarę stulbinamų atradimų, kurių paskui truputėlį gailėjosi.

O jeigu konkrečiau: sunku aplenkti Bulgakovą šmaikščiu kalbos daugiaprasmiškumu, patraukiančiu šiame apsakyme. „Šuns širdyje“ gausu satyros bolševizmo sąskaita, dar gausiau juoko iš žmogiškųjų ambicijų. Tai Ezopo kalba parašytas pasakojimas apie šuniškai skriaustą ir baustą Rusijos liaudį, kurią Rusijos inteligentija netikėtai išstūmė į galios pozicijas norėdama išlaisvinti, bet iš idealizmo naiviai užmiršo gyvuliškąjį žmogaus prigimties pradą. Rašydamas šį kūrinį 1925-aisiais Bulgakovas, žinoma, nesusilaikė: šį bei tą išpranašavo. Šarikų rankose valdžia plačiai padviko lavonais. Tik… Ne kačių.  

Pabaigos akcentu pasirenkant Maiklo Glenio komentarą įžangoje į anglišką vertimą, Šariko metamorfozė – tai Rusijos revoliucija, o Šarikas – Naujasis žmogus, kuris turėjo su ja užgimti. Koks Frankenšteino, Preobraženskio ar Lenino humanoidas iš tiesų užgimė tikriausiai matome, o jeigu tebesinori pamatyti, metas paimti į rankas šį apsakymą ir užmegzti gana įsimintiną pažintį.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Pradėkite
%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close