Rašytojų dienotvarkės ir iššūkiai

Teksto autorė: Evelina Venckutė

Redaktorius: Vincentas Klipčius

Žymusis italų režisierius Federico Fellini yra pasakęs, kad jo filmai gimsta, nes jis nenori gražinti už filmą jau sumokėta avansą. Jis netiki visiška kūrėjo laisve: „Jei leisi jam viską daryti, jis išvis nieko nedarys. Visiška laisvė ir įkvėpimo laukimas pavojingi kūrėjui.“

Amžinas klausimas: ar mūza turi ateiti pati, ar turime ją pasikviesti? Galima rasti ir tokių, ir tokių pavyzdžių: vieni kūrėjai kuria užėjus įkvėpimui, pavyzdžiui, prancūzų filosofas René Descartes’as dažnai panirdavo į vaizdingas meditacijas, kuriose keliaudavo „po miškus, sodus, užkerėtus rūmus“, jis manė, kad dykinėjimas yra svarbus protui ir kūrybai, todėl stengdavosi nepervargti ir griežtos rutinos neturėjo. Tai įdomu, nes išryškėja paradoksas tarp jo mąstymo ir asmenybės: Descartes’as buvo racionaliztinės filosofijos kūrėjas ir labai garsus matematikas. Tuo tarpu kiti apriboja save, kaip tik gali: dienotvarke ar sugalvotomis taisyklėmis. Šioje vietoje galime prisiminti prancūzų literatūrinį judėjimą Oulipo. Šio judėjimo menininkai garsėjo literatūriniais iššūkiais, pavyzdžiui George’as Perec’as parašė romaną „Išnykimas“ (orig. La Disparition, 1969), visiškai nepanaudodamas raidės „e“. Taip jis, iš pirmo žvilgsnio, labai apsunkino savo kūrybą, bet vis dėlto, gal kaip tik atrado briauną, nuo kurios galėjo atsispirti.

Kūryboje reikia apsibrėžti ribas, tam gali padėti ne vien sugalvotos gairės ar taisyklės, kurios gelbėjo Oulipo judėjimo atstovams, bet ir dienotvarkė. Daugybė atliktų tyrimų rodo, kad rutina gerina psichologinę būseną, padeda kovoti su psichologiniais sutrikimais (pavyzdžiui, bipoliniu sutrikimu), mažina nerimą. O iš kūrėjų galime išgirsti, kad ji padeda žadinti ir kūrybingumą.

Įdomu, kad nors rutina varžo, bet ir turime visišką laisvę ją susikurti tokią, kokią norim. Vieni dirba vakare ir naktį, kaip Pablo Picasso, kiti – anksti ryte, kaip Ernestas Hemingway’us. Vieni dirba savo namuose, kaip rašytojas Josephas Helleris, kiti – viešbučiuose, kaip poetė Maya Angelou. Kiekvienas savaip bando sutramdyti vidinį tingulį ir kitus trukdžius, kiekvienam ir veikia skirtingos taisyklės. Taip yra turbūt dėl to, kad dienotvarkė glaudžiai susijusi su asmenybe, jos įpročiais, jos įgimtu ir išmoktu būdu išgyventi tiek sunkias, tiek lengvas emocijas.

Taip pat dienotvarkė, įpročiai yra puikus būdas kurti savo asmenybę tokią, kokią nori ją matyti. Gludinti ją lyg deimantą, pasukti ją sau norima linkme. Porą valandų skyręs rašymui vargiai tapsi rašytoju bet tai kartojant, skiriant tam bent šiek tiek laiko kasdien – vidinis vaizdas apie save keičiasi. Taip po truputį patiki, kad gali kurti.

Kūrybingumas lyg raumuo. Jį nuolat reikia treniruoti. Gaudyti idėjas, pasitelkti vaizduotę, o tada, surinkus visas idėjas į krūvą – jas apžiūrėti, įvertinti, grupuoti ir tobulinti…. Kartais kūryba tampa nemaloni ir reikia tiesiog prisiversti, pavyzdžiui, Ernestas Hemingway’us savo darbą ir jo rezultatus žymėdavo lentelėje, kad būtų sąžiningas pats sau, o britų rašytojas Anthony Trollope’as kiekvieną dieną prieš darbą stengdavosi parašyti būtent 3000 žodžių.

Vis dėlto, jei įgriso sava rutina ir nesiseka atrasti, kas tau tinka, visada galima išbandyti kito taisykles. Taip, kaip padarė rašytojas Nick’as Greene’as. Jis visą savaitę, kiekvieną dieną, gyveno vis kito rašytojo darbotvarke. Nuo Harukio Murakami nubėgamų dešimties kilometrų kasdien iki bandymo išgerti Honoré de Balzac’o 50 puodelių kavos. Nick‘o išvada po eksperimento buvo tokia: nesvarbu, kokia dienotvarkė, svarbu joje rasti laiko savo darbui, pavyzdžiui, rašymui.

Dienotvarkė turi mesti iššūkį, bet ir būti miela širdžiai. Ji turi koncentruoti darbui, bet palikti vietos spontaniškumui ir laisvei. Jau minėtas de Balzac’as kūrybinius sunkumus bandė įveikti išgerdamas milžinišką kiekį kavos (beje, viena teorija sako, kad būtent dėl kofeino perdozavimo rašytojas ir mirė), o austrų psichoanalitikas Sigmund’as Freud’as surūkydavo iki 20 cigarų per dieną. Aišku, sveikatos specialistai patars pasitelkti sveikesnius atsipalaidavimo būdus. Būtent tokius, kokius praktikavo Karlas Gustavas Jungas, vienas žymiausių analitinės psichologijos atstovų, psichoterapijos tėvas. Savo dienoje jis visada stengdavosi rasti laiko meditacijai, tapymui, vaikščiojimui kalnuose. Jis kartą pasakė: „Suprantu, kad tas, kuris nepailsėjęs ir kamuojamas nuovargio vis tiek eina dirbti, yra visiškas kvailys“. Dienotvarkė turi turėti kažkokius malonius ritualus, kurie verstų jos laikytis. Lyg kiekvieną dieną panirtum į savotišką hipnozę. Būtent taip savo rutinoje sakė besijaučiantis pats Haruki Murakami.

Kūryba – magiškas, kintantis procesas. Idėjos, kaip sakė kultinis amerikiečių kino režisierius David’as Lynch’as (beje, pats daug metų praktikuojantis transcendentinę meditaciją), – kaip žuvys, norint sugauti didelį laimikį, reikia nerti į gelmes. O pasiekti tas gelmes galime skirtingais būdais: per sapnus, per meditaciją, bet taip pat per sunkų darbą, mechaniškai kartojant veiksmus, kas ir yra rutina.

Galiausiai galime pasakyti, kad viskas priklauso nuo žmogaus. Kūrėjas turėtų pats pajausti, kaip jam labiausiai patinka dirbti. Taip pat nereiktų užmiršti, kad skirtingais gyvenimo momentais gali reikėti pasitelkti skirtingus būdus ir taisykles. Dienotvarkė yra vienas iš atsakymų, bet nereiktų nuvertinti ir tų kūrėjų, kurie gyveno laisvai ir kūrė tada, kada kūrėsi. Tai irgi būdas, tai irgi kūryba. Belieka tik eksperimentuoti, bandyti ir atrasti. Nebijoti būti spontaniškiems.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Pradėkite
%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close