Psichodelinė literatūra: A. Huxley ir Beat Generation

Recenzijos autorė: Agnė Zėringytė

VU Rašytojų klubas praeitus mokslo metus griausmingai užbaigė vieša paskaita apie egzistencializmą ir su tokia pat jėga pradėjo šiuos. Praeitą antradienį bene du šimtai susidomėjusiųjų susirinko į paskaitą, kurioje galėjo daugiau sužinoti apie psichodelinę literatūrą. Didžioji dalis atėjusiųjų buvo jauni žmonės. Jiems paskaitos metu buvo papasakota apie tokią kūrybą, kuri kai kurių kritikų ir skaitytojų buvo ir yra laikoma literatūros paribiu, apie tokios literatūros svarbą ne tik visuomenei, bet ir bendram pasauliniam literatūros lobynui bei apie psichodelinės literatūros ištakas bei įtakas kitoms meno šakoms.

Paskaitą skaitė VU Rašytojų klubo pirmininkas, antro kurso filosofijos magistrantūros studentas Vincentas Klipčius. Dėl to akivaizdu, kodėl lektorius visos paskaitos metu akcentuodavo filosofines idėjas, kurios papildė psichodelinės literatūros kontekstus.

Pirmojoje paskaitos dalyje buvo kalbama apie psichodelinės literatūros atsiradimo įtakas, buvo primintos kelios detalės iš praeitų metų paskaitos apie ekspresionizmą. Valandos trukmės filosofinis įvadas – pradedant F. Nietzsche ir užbaigiant prarastąja karta (angl. Lost Generation) – išsamus, nuodugniai išnagrinėtas. Nepaisant to, susirinkusieji pradėjo barbenti pirštais į auditorijos stalus. Kur žadėtasis džiazas, svaigulys, revoliucingumas, kontraversiškumas, palaimintieji ir prakeiktieji? Antroji paskaitos dalis buvo būtent apie tai. Visa A. Huxley kūryba nebuvo aptarta, tačiau paskaitos metu minėti jo romanai „Puikus
naujas pasaulis“ ir „Beždžionė ir esmė“ bei filosofinė esė „Suvokimo durys“ buvo
išnagrinėti taip, jog kiekvienas galėjo susidaryti įspūdį kaip kūrė šis rašytojas, kokias temas palietė ir kam padarė įtaką. Taip prarastąją kartą pakeitė Beat karta – palaiminta arba prakeikta trijulė A. Ginsberg, J. Kerouac ir W. S. Burroughs. Kokia buvo jų Amerika? Kodėl jie rašė taip šokiruojančiai? Kodėl pasirinktos tokios temos? Kodėl rinktasi taip sunkiai į lietuvių kalbą verčiamas rašymo stilius? Į visus šiuos klausimus buvo atsakyta paskaitos metu.

Pati paskaitos atmosfera – džiazuojanti, įelektrinta ir šiek tiek chaotiška. Garsiai ištarti žodžiai apie psichodeliką tarsi persiduoda užhipnotizuotai publikai. Nuolatinis judėjimas – kažkas bando tyliai ar gremėzdiškai pasišalinti, kažkas tuo metu ateina ir sėdasi ant laiptų, nes vietos nebėra. Kažkas fotografuoja skaidres su blykste, kažkas tyliai tušinuku skrebena popierių, užsirašinėdamas autorių pavardes, jų parašytus kūrinius. Nuo tvyrančios psichodelinės nuotaikos sutriko aparatūra – dar prieš paskaitą veikusios kolonėlės, renginio metu užsispyrė. Na, negali viskas būti pateikta kaip ant lėkštutės, kam reikės, filmo anonsą susiras patys („Howl“, 2010 m., rež. Rob Epstein, Jeffrey Friedman). Atrodo, skaidres taip
pat paveikė nagrinėjamas meskalinas. Sintaksė staiga tapo sinteze, o W. S. Burroughs pasisavino bendražygio, kito beatininko J. Kerouac gimimo ir mirties datą.
Iš pavadinimo daug kam galėjo pasirodyti, kad ši paskaita buvo aptarta tik iš literatūrinės pusės, bet toli gražu ne. Visa paskaita – grakštus plaukimas paliečiant filosofiją, dailę, kiną, tų laikų istorinę situaciją (ką kartais gana sunku įsivaizduoti), autorių biografiją bei muziką. VU Rašytojų klubas savęs netalpina keturių sienų kambaryje, kuriame būtų kalbama tik apie literatūrą. Nuodugniai nagrinėjama visa kultūrinė plotmė, visos susiklosčiusios situacijos kontekstas.

Ši paskaita buvo dar viena unikali proga praplėsti savo žinių lauką. Paskaitos lektorius tik įrodė, jog kartais nuo filosofijos iki chemijos (ir atvirkščiai) – tik vienas žingsnis. O visos paskaitos chaotiškumas ne atėmė, o pridėjo savitumo. Manau, kiekvienas iš jos išėjęs papildė savo knygų, filmų sąrašą ar bent jau savo grojaraštį su Janis Joplin ir „The Doors“ muzika.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Pradėkite
%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close